Search

Tehnologija sirka

Sirak je tropska biljka koja jako dobro podnosi sušne uslove. Prilikom izuzetno visokih temperatura može da zaustavi svoj porast i nastavi razvoj kada se uspostave optimalni uslovi i nastavlja sa vegetacijom bez ikakve posledice. Sirak raste i na temperaturi do 33-34°C što je za 3-4°C više u odnosu na kukuruz. Sirak je više od 80% autogaman te je manje izložen efektu visokih temperatura tokom samooplodnje.
Zahvaljujući sitnim stomama kao i voštanoj prevlaci evaporacija je znatno manja.
•    Kod cvasti tipa metlice kao što je kod sirka, nemoguće je da se voda zadržava u cvasti, metlica je stalno izložena svežem vazduhu i velika je prozračnost, te je znatno manja mogućnost da dođe do pojave mikotoksina u zrnu.
•    Korenov sistem je gotovo duplo veći u odnosu na kukuruz te sirak može iz veće dubine da usvaja hraniva. 
•    Nizak sadržaj tanina < 0,14% suve materije
•    Niskog je rasta tako da ima manje žetvenih ostataka u odnosu na kukuruz
•    Dobro se uklapa u plodored
•    Niske potrebe za vodom
•    Niski inputi: 30% manje u odnosu na kukuruz i suncokret

Priprema zemljišta

Champs à renseigner
Texte

Seme sirka je sitno i zbog toga zahteva fino usitnjeno i dobro pripremljenu setvenu postelju. Na taj način se obezbeđuje ravnomerno nicanje, dobro ukorenjavanje i kasnije ravnomerno napredovanje i razvoj useva. Najbolji predusevi su oni koji ranije napuštaju njivu: strna žita, grašak, uljana repica.

Sirak nema velike zahteve prema tipu zemljišta, dobro uspeva i na nižim kvalitetnim klasama. 

Setva

Champs à renseigner
Texte

Cilj je da se postigne dobro nicanje. U našim uslovima setva može biti prolećna i postrna:

  • Prolećnu setvu ne treba krenuti pre nego što se zemljište dobro ugreje. U našim uslovima bi to bilo krajem aprila, početkom maja. Znači zemlja mora biti dobro ugrejana. Sirak je toploljubiva biljka, i sa setvom ne treba krenuti pre nego što temperatura zemljišta dostigne 14°C , međutim praksa je pokazala da je najoptimalnija temperatura zemljišta u vreme nicanja oko 20°C . 

  • Postrna setva može da se obavi odmah nakon žetve preduseva (ječam ili neko povrće). Dubina setve je oko 2-4cm, i ne treba dublje od toga jer će se sirak mučiti sa nicanjem. Cilj je da se postigne dobar sklop kako bi sirak bio konkurentan u odnosu na korove. Lid Sinai je sirak kratke vegetacije od oko 85-90 dana.

Setva se obavlja sejalicama za okopavine, otvor na diskovima koji isejava zrna treba da je promera oko 2,2 mm. Međuredni razmak može da bude 50cm i 70cm. Preporučujemo razmak od 50cm zbog boljeg rasporeda biljaka u redu.

 

Champs à renseigner
Image standard
Lid_Sinai
Champs à renseigner
Texte

Setvena norma sirka Lid Sinai u optimalnim uslovima je 260.000-320.000 zrna/ha a u uslovima navodnjavanja 300.000-350.000 zrna/ha. Pri ovim gustinama, smanjuje se razvoj bočnih izdanaka. Brojnost bočnih izdanaka je u današnje vreme rezultat oplemenjivanja, glavni izdanak i još dodatni jedan eventualno dva bočna izdanka, mogu sazreti u isto vreme kao i glavni. Veći broj izdanaka od pomenutog nije poželjan, jer oni znatno kasnije cvetaju, kasnije sazrevaju (ako uopšte sazreju), bespotrebno koriste hraniva, vodu, resurse, prolongiraju žetvu zbog nedospele vlage, otežavaju žetvu i povećavaju troškove sušenja. 

Ukoliko dođe do povrede vršne kupole usled štete od grada, iz donje internodije će izaći bočni izdanci koje će nadomestiti nedostatak glavnog izdanka. 

Đubrenje

Champs à renseigner
Citation

Sirak ima znatno manje inpute i potrebu za hranivima u odnosu na kukuruz, ali za postizanje dobrog prinosa ipak mu treba obezbediti potrebna hraniva.

Texte

Za prinos od 1t zrna, potrebe sirka po hektaru su: 24kg azota , 20kg fosfora, 25kg kalijuma, 10kg kalcijuma i 8kg magnezijuma. Mineralizacijom žetvenih ostataka sirka, u zemljište će se vratiti 35-40% azota, 20-30% fosfora, 80-85% kalijuma, 50-60% kalcijuma i 60-70% magnezijuma. 

Fosfor i kalijum se unose na jesen prilikom zaoravanja žetvenih ostataka preduseva, a ovom prilikom može da se unese i 20-30% azota kako bi se pomogla mineralizacija žetvenih ostataka. Preostala količina azota može da se unese predsetveno ili istovremeno sa setvom. Sirak jako dobro reaguje na primenu azota u fazi 6-8 listova, ova praksa se jako dobro pokazala primenom istovremeno sa kultivacijom u količini 30-40kg N/ha. Ne treba ni preterivati sa azotom jer na primer 150kg N/ha može imati kontra efekat i delovati nepovoljno na usev (u povoljnim uslovima može čak stimulisati pojavu fuzarijuma).

Za osnovno đubrenje ili prihranu preporučujemo đubriva koja sadrže sumpor, jer on pozitivno deluje na kvalitet zrna , pa i popravlja sadržaj proteina. Folijarno đubrivo na bazi sumpora u fenofazi 8-10 listova može isto imati pozitivan efekat.

Primena azota može biti dvokratno: predsetveno i pred navodnjavanje najkasnije do faze 12 listova. 

Za postrnu setvu, ako imate mogućnost navodnjavanja preporučujemo da se unese 30kg N/ha istovremeno sa setvom u zonu redova. 

 

Suzbijanje korova

Champs à renseigner
Image standard
ConcepIII
Champs à renseigner
Texte

Seme sirka Lid Sinai na sebi ima protektant CONCEPIII što omogućava da se izvede PRE EM tretman na bazi S-metolahlora. Ovim tretmanom se rešava jednogodišnji divlji sirak koji niče iz semena. Pošto je sirak zrnaš uskolisna vrsta, ne postoji mogućnost suzbijanja višegodišnjeg rizomskog sirka. Rizomski sirak treba rešavati u predusevu ili ga ostaviti da nikne u strništu tokom leta i onda istretirati. Jak pritisak višegodišnjeg rizomskog sirka može izazvati pad prinosa, te ne preporučujemo setvu sirka zrnaša u takve parcele. 

Champs à renseigner
Texte

Tehnologija suzbijanja korova u sirku zrnašu se svodi na dva tretmana: posle setve a pre nicanja i nakon nicanja useva protiv širokolisnih korova.

Herbicidi posle setve a pre nicanja useva: 

Seme Lid Sinai je zaštićeno protektantom CONCEPIII koji omogućava da se uradi PRE EM tretman sa aktivnom materijom S-metolahlor (Dual Gold) posle setve a pre nicanja useva. Ima dobro dejstvo na jednogodišnje uskolisne korove koji niču iz semena poput divljeg sirka iz semena, muhar i neke jednogodišnje širokolisne korove (obični štir, pepeljuga, ambrozija, tatula, obična boca i dr). Radi proširenog spektra delovanja na širokolisne korove koji niču iz semena, u tom pre em tretmanu može se dodati i herbicid na bazi terbutilazina. Za dobru efikasnost ovim preparatima treba minimalno 10mm vode za aktiviranje.

S’obzirom da Lid Sinai preporučujemo u postrnu setvu, Dual Gold ima ograničenje u pogledu naredne kulture, te 6 meseci nakon primene ovog preparata ne bi trebalo da se seje strnina.

 

Herbicidi posle nicanja useva: 

Nakon nicanja useva, mogu da se suzbijaju samo širokolisni korovi: 

  • 2,4D : fenofaza 3 lista useva 

  • dikamba: do 5.lista useva 

Ovaj tretman je važan iz više razloga: 

  • korovi izazivaju pad prinosa, 

  • naročito je nepoželjna tatula (Datura stramonium) koja nije dozvoljena na prijemu u otkupu. Zrna tatule su slične krupnoće kao i sirak zrnaš i jako teško se mogu pročistiti iz sirka na prijemu, a osim toga tatula sadrži otrovne supstance.

Dobro je znati: mnogi se pitaju šta ako ostane sirak kao korov u narednoj kulturi? Žetvu obavljati u pravo vreme sa što manje rasipanja. Sirak zrnaš je uskolisna jednogodišnja kultura tako da se jednostavno suzbija u širokolisnim usevima. 

Nega useva: fungicidni tretmani nisu potrebni. Od insekata nema značajnih štetočina ali u pojedinim godinama mogu značajnije da se pojave lisne vaši ili gusenice pamukove sovice. 

Određivanje praga štetnosti za lisne vaši: 

Insekticidni tretman se obavlja kontaktnim insekticidima na bazi cipermetrina, deltametrina, lambda-cihalotrin i drugi iz grupe piretroida.

Prag štetnosti za gusenicu pamukove sovice je više od 1 gusenica/metlici.

 

Međuredna kultivacija

Champs à renseigner
Texte

Međuredna kultivacija je dobra mera suzbijanja korova, kao i za razbijanje pokorice i unošenje kiseonika u zemljište. Vidno se poboljšava kondicija useva i ova mera se čak više preporučuje iz razloga bolje kondicije useva nego radi suzbijanja korova. Ako imate mogućnost, istovremeno sa kultivacijom obaviti i priharnu azotom u zoni redova.

Žetva i skladištenje

Champs à renseigner
Texte

Sirak zrnaš se skida kada je vlaga u zrnu oko 15-16% a ono što je drugačije od ostalih kultura jeste da je stabljika u žetvi još uvek zelena. Kombajnira se žitnim adapterom, kositi 8-10cm ispod metlice. Nemojte kositi celu biljku jer zeleni listovi mogu povećati vlagu u zrnu. Nemojte odlagati žetvu jer može da se podigne vlaga u zrnu. Po potrebi se može uraditi desikacija. Desikacija se izvodi kada je 80% metlica dobilo boju a vlaga u zrnu ispod 30%. Neki desikanti mogu izazvati presušivanje stabljike i u slučaju odlaganja žetve može doći do pucanja stabljike.

Ostatak biljne mase treba usitniti sečkom potom proći tanjiračom da se još bolje usitni i tek onda zaorati ostatke. Velika zelena masa je idealna kao zelenišno đubrivo i dobro je da se unese u tlo. Skladištenje na farmama se vrši u podnim skladištima, visina naslage treba da je oko 1m-1,5m a vlaga oko 14% .

Champs à renseigner
Texte
Za više informacija u vezi nabavke semena i otkupa kontaktirajte nas: