Search

Setva kukuruza u Kevi

Champs à renseigner
Image standard
Kalmar
Champs à renseigner
Texte

Na početku setve kukuruza posetili smo porodicu Kalmar iz mesta Kevi nadomak Sente. Ovi vredni ljudi bave se ratarstvom a hranu koju proizvedu koriste za ishranu muznih krava, teladi i bikova. Na farmi imaju 100 krava i oko 80 junica a od prošle godine i 10 bikova. Ovom prilikom dočekao nas je Romeo Kalmar (30) koji već 15 godina aktivno radi na gazdinstvu zajedno sa svojim ocem i majkom. Imali smo priliku da čujemo zanimljive tehnologije proizvodnje koje primenjuju na svom gazdinstvu, kao i da vidimo kako protiče puštanje u rad nove MaterMacc sejalice: „Odlučili smo se za ovu sejalicu jer smo posmatrali odnos cene i kvaliteta, i naročito jer dosta mojih kolega imaju ovu sejalicu i zadovoljni su njenim radnim učinkom ali znači nam i blizina servisa i nabavka neophodnih delova u budućnosti“.

Champs à renseigner
Texte

Na svojim njivama primenjuju redukovanu obradu, kukurozovinu prvo potanjiraju i ostave tako jedno 2 meseca, pa ide gruber i setvospremač ali pošto je jesenas bilo dosta vlažno onda su 90% svojih parcela orali: „Redukovana obrada nam se najbolje pokazala u smislu uštede goriva i manjeg broja radnih sati. Naravno da oranje ima veliku prednost: seme korova se prebaci na veliku dubinu a i bolja je akumulacija zimske vlage. Nismo isključivi u pogledu obrade zemlje, prilagođavamo se uslovima u trenutnoj situaciji.“ 

Zahvaljujući stočarstvu u mogućnosti su da redovno iznose stajnjak na svoje njive: „Stajnjak iznosimo svake 3 godine na parcele koje su nam tu u blizini farme i koje su u našem vlasništvu tj nisu u zakupu. Izvlačimo oko 50-60t stajnjaka po hektaru. Međutim na parcele koje su nam udaljene, stajnjak iznosimo svake pete godine. Državne zemlje su jako kratkoročnog zakupa tako da nam se ne isplati da izvlačimo stajnjak i na te njive iznosimo veštačko mineralno đubrivo. Prve godine nakon što iznesemo stajnjak prvo ide strnina (pšenica ili ječam) i pošto te prve godine još ne dolazi do mineralizacije hranljivih materija, mi tada pšenicu prihranjujemo mineralnim đubrivom. Tek nakon druge i treće godine dolazi do oslobađanja hranljivih materija i tada gajeni usev uopšte ne đubrimo mineralnim đubrivom, a to su kukuruz a potom i suncokret koji generalno nema velike zahteve.“ 

Od ukupne obradive površine polovina su okopavine a druga polovina su strna žita i detelina: „Od okopavina većinom je zastupljen kukuruz koji koristimo za ishranu muznih krava i goveda“. Plodored koji primenjuju je trogodišnji: kukuruz, suncokret i onda dolazi neka strnina, a kulture koje seju su: stočni i pivarski ječam, pšenica, silažni kukuruz kao i kukuruz za zrno. „Zbog nedostatka radne snage nismo u mogućnosti da sami pravimo koncentrat, tako da sav kukuruz koji proizvedemo koristimo za zamenu za koncentrat. Ovo nam je opravdana investicija jer je skoro identična cena kada bi sami pravili koncentrat ili kupovali“. 

Champs à renseigner
Texte

Zbog sve viših temperatura tokom letnjeg perioda i nedostatka vlage tokom oplodnje kukuruza, evo šta kaže naš sagovornik: „Odlučili smo se da sejemo rane FAO grupe za zrno i to od FAO 350 do maksimalno 500. Za silažni kukuruz sejemo nešto kasnije hibride. Pošto imamo raž koju siliramo, nakon skidanja raži sejemo silažni kukuruz. Prošle godine smo raž silirali početkom maja, a pošto je ova godina ranija sa vegetacijom mi smo početkom aprila već skinuli raž. Da bi dobili najbolji kvalitet hrane, raž skidamo pre klasanja. Sada samo čekamo jednu dobru kišu i da posejemo kukuruz.“

Na pitanje kako se odlučio da seje MAS hibride, Romeo nam je rekao: „Mas hibride smo prvi put posejali pre dve godine na jednoj manjoj površini i to na preporuku jednog prijatelja. Već nakon te prve godine sam bio zadovoljan MAS hibridima te sam za narednu setvu stupio u kontakt sa vašim Lacikom koji mi je preporučio još neke hibride za zrno i silažu

Champs à renseigner
Image standard
Kalmar
Champs à renseigner
Citation

Ovo mi je treća godina da sejem MAS kukruz i to hibride 333.T , MAS 34.B , MAS 440.D i za silažu MAS 576.N , MAS 714.M i Pelotu

Champs à renseigner
Texte

Kad je reč o sklopu, silažni kukuruz poslednjih 5 godina seju na 21cm međutim sada zbog nedostatka padavina seju na 23cm, dok kukuruz za zrno inače seju na 23cm a ove godine ide na 26cm: „Plašimo se ovih vremenskih uslova, i ovako je već poprilično suvo pa da malo razmaknemo biljke jedne od druge i da možemo računati na neki prinos. Dubinu setve obavljamo na 7cm jer je suvo i tažimo vlagu. Ako posejemo pliće onda će brzo klijati, ali ako nema vlage onda nije sigurno da će niknuti. Za suncokret će biti teže postići optimalnu dubinu setve, ako ga položimo previse duboko onda će se mučiti sa nicanjem, ali sa druge strane ako nije položen u vlažnu sredinu onda neće niknuti.“

 

Porodica Kalmar je ove godine prvi put posejala MAS 85.SU i MAS 920.CP i to na svim svojim površinama, te Romeo kaže: „MAS 920.CP sam imao priliku da vidim kod svojih komšija u ataru a isto tako sam čuo dobre preporuke od prijatelja Roberta P. iz Utrina koji je sejao i imao dobro iskustvo i jako lepe prinose. Tako da sam ove godine uzeo da posejem i ja i još par mojih kolega.“ O tehnologiji za suncokret Romeo nam je rekao: „Bavimo se stočarstvom tako da imamo pravo prečeg zakupa, a državne zemlje znaju biti dosta zakorovljene. Te nam je važno da suncokret možemo prskati posle nicanja useva.“

Champs à renseigner
Image standard
Kalmar
Champs à renseigner
Texte

O našem sagovorniku: Već na početku srednje škole ovaj mladi poljoprivrednik se priključuje radu na svom gazdinstvu. Tako već 15 godina aktivno učestvuje u svim poslovima, a ono što smo mogli zaključiti iz razgovora je da svojim trudom i radom paze na svaki uloženi dinar, u svom radu žele da budu što produktivniji sa što boljim radnim učinkom. Sagovornik nam je rekao da za period od 15 godina koliko i on učestvuje, gazdinstvo im je napredovalo u svakom smislu, a u međuvremenu nakon ovog intervjua dobio je i drugu ćerku. Porodici Kalmar čestitamo na prinovi a možemo im samo poželeti puno uspeha u daljem radu. 

 

 

Image standard
Kalmar